Výzkumná zpráva – Anotace

Anotace projektu: 
Tým v rámci rešerše literatury definoval kritéria hodnocení přístupnosti podniků cestovního ruchu. Obecně je základem zpřístupnit cestovním ruch všem osobám, tj. seniorům, osobám se zdravotním postižením, osobám doprovázejícím děti do tří let, těhotným ženám, osobám s akutním úrazem znemožňujícím pohyb, osobám s chronickým onemocněním, osobám s onemocněním vnitřních orgánů, osobám malého nebo nadměrného vzrůstu, osobám s objemnými zavazadly atd. Je nutno si uvědomit, že v ČR je 80 tisíc obyvatel se zrakovým postižením a přes 2 miliony seniorů a vzhledem k trendu stárnutí populace bude tento segment narůstat. Za přístupnost cestovního ruchu se považuje přístupnost fyzická (bezbariérovost budov a prostředí, dopravy, infrastruktury), informační (spolehlivost informací, přístupné komunikační kanály, standardy pro posuzování přístupnosti), komunikační (chování personálu ke klientům a způsob komunikace s nimi) a ekonomická (výběr z různých cenových úrovní)[1].  Fyzickou přístupnost řeší KAUZIST a POV[2]. Komunikační přístupností se ve svém výzkumu zabývají Burda a Dluhošová (2011). Tito autoři jako komunikační přístupnost a spolehlivost definují označení provozovny (informační tabule, provozní doba, tabule, informace o nabídce ve fyzické formě: jídelní lístky)[3]. Podle ENAT (2021) byl přístup k informační přístupnosti vymezen jako spolehlivost informací, přístupné komunikační kanály, standardy pro posuzování přístupnosti. ICT (Informační a komunikační technologie) dnes představují běžnou součást podnikatelských aktivit.  Informační technologie a jejich aplikace ovládly také gastronomické podniky. Internetové obchodování je významným podnikatelským nástrojem, což platilo v době covidové krize dvojnásob. V současné době patří mezi nejrozšířenější komunikační kanály v internetovém prostoru mail, sociální (zejména Facebook a Instagram), webové stránky. Právě webové stránky považuje Daries a kolektiv (2018) jako významný nástroj při spotřebitelském rozhodování a přikládá jim roli primárního zdroje hodnocení kvality restaurace. Kvalita webových prezentací restaurací je dnes jedním z prioritních faktorů pro získání informací a získání konkurenční výhody. Jejich přístupnost by měla být umožněna všem skupinám obyvatelstva.  Prvotní testování bylo realizováno prostřednictvím osoby se zrakovou vadou a dotazníkového šetření. Nedostatečný rozsah prvotních dat vedl k následnému testování přístupnosti webových stránek restaurací pomocí softwarových aplikací a nástrojů.

[1]ENAT. Dostupné z: https://www-accessibletourism-org.translate.goog/?i=enat.en.news.2245&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc)

[2] https://www.presbariery.cz/cz/mapovani-barierovosti/mapujici-organizace-a-instituce

[3]DLUHOŠOVÁ, Radmila, Alexandr BURDA, Eva VAVREČKOVÁ a Jana STUCHLÍKOVÁ. Mystery Shopping. Prolegomena. Opava, 2011. 114 s. ISBN 978-80-7248-663-2.