Výzkumná zpráva – 3. Vybraná kritéria

Pro přístupnost internetových stránek a mobilních aplikací existují právní úpravy, jak na úrovni EU, tak na národních úrovních, které využívají harmonizovanou normu EN 301549 V2.1.2 (2018-08), odkazující na mezinárodně uznávané standardy, zejména Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.1. Rovněž v ČR je v platnosti Zákon 99/2019 Sb. o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací. Zákonně je tak upravována struktura webových stránek veřejných služeb, podniková sféra tvorbu webových stránek řeší dle vlastních zkušeností nebo na základě zkušeností erudovaných IT specialistů.
Jedním z prvotních kritérií informační přístupnosti je umístění prezentace podniku v internetovém prostoru. Mezi další kritéria přístupnosti webových stránek patří jejich kvalita zpracování. Existuje celá řada faktorů, které by měly být dodržovány. Každý text na webových stránkách by měl být srozumitelný a psaný v jazyce jednoduchém, každodenním (složitá slova znemožňují pochopení čtení, jeho pochopení). Srozumitelný a výstižný název webu představuje prvotní informaci, o jaký web se jedná. Například blikající bannery a různé efekty nejsou příjemné pro většinu populace, natož pak pro osoby slabozraké nebo osoby s psychickou poruchou. Pokud se tvůrce rozhodne používat různé animace, pak by se tzv. jedna fáze dynamicky se měnícího objektu měla zobrazovat alespoň jednou sekundu (http://blindfriendly.cz/metodika#kap2.9). Slabozrací by měli mít možnost zvětšit obrazovku pro čtení, aniž by došlo k porušení kvality (viz obrázek 3). Je nutné rovněž brát na zřetel, že nevidomí využívají čtečky a Braillovo písmo. Více pravidel uvádí www.w3.org.
Výzkum byl zaměřen na přístupnost z pohledu skupiny slabozrakých. Tato pravidla jsou poplatná pro daleko širší skupinu osob se specifickými potřebami. Je nutné si uvědomit, že podobné problémy se zpracováním informací mají také senioři. Z hlediska přístupnosti webu jsou rovněž pro sluchově postižené osoby relevantní pravidla přístupnosti pro osoby se zrakovým postižením (https://prirucky.ipk.nkp.cz/pristupnost/sluchove_postizeni).

.

Obrázek 3 Zvětšování obrazovky
Obrázek 3 Zvětšování obrazovky, zdroj: , vlastní zpracování,

V projektu bylo vybráno 6 faktorů, které jsou významné z pohledu slabozrakých, viz tabulka 2. Jejich specifikace je uvedena v kapitole 4.

Tabulka 2  Testované faktory
Tabulka 2 Testované faktory, Zdroj: WCAG Accessibility Audit Developer UI